El Dokuma Halı Yıkama

El Dokuma Halı Yıkama

El Dokuma Halı Yıkama

El emeği el dokuması halılar, kolay kolay özelliğini kaybetmeyen ve yıllarca evlerinizde kullandığınız el dokuması halılar, evlerimizin olmazsa olmazları arasındadır. Mutlaka her evde en az bir tane el dokuması halı, kilim benzeri dekoratif ürünler bulunur. Türk geleneklerinde önemli bir yere sahip olan el dokuması halılar, uzun ömürlü olması sayesinde geçmiş yıllarda uzun süreler kullanılmıştır. Genelde ülkemizde hediye olarak rağbet görmektedirler.

Ülkemizde önemli bir yere sahip olmasının bir diğer sebebi ise işin içinde emek olmasıdır diyebiliriz. İnce ince dokunarak elde edilen el dokuması halılar tarihimizde önemli bir yere sahiptir ve kültürümüzün de bir parçasıdır. Türk el dokuması halıları dünyaca ünlü olmakla beraber, halı meraklıları tarafından hala ilgi görüp takip edilmektedir.

El Dokuması Halıların Tarihi

Dokuma tezgâhların da özenle işlenen bu halıların tarihi Selçuklulara kadar dayanmakta ve en eski bulgular ise Hristiyanlık öncesi çağları işaret etmektedir. Özellikle Osmanlı İmparatorluğu döneminde bizzat Padişahlar tarafından halka özendirilmiş bir sanattır. Bu sayede 15 ve 16. Yüzyıllarda göz nuru görkemli el dokuma halıları dokunmaya başlanmış ve zamanla tüm dünyaya yayılmıştır.

Bu eski el dokuması halıların bir kısmı Sultan Ahmet Camii’nin yanındaki halı müzesinde sergilenmektedir. Ayrıca İbrahim Paşa Sarayında da antika el dokuması halıları görmek mümkündür.

Tarihi çok eski olsada hala günümüzde kullanılmakta olan Türk el dokuması halıları, sağlam olduklarından dolayı ve aynı zamanda piyasadaki diğer makine üretimi halılara göre daha değerli olması sebebi ile en kötü ihtimalle her evde bir adet bulunmaktadır. Tarihine sahip çıkan bir millet olarak bu tip sanat eserlerinin evlerimizde sergilenmesi ayrı bir mutluluk verici hadisedir.

El dokuması halıların renklendirilme işlemi eski zamanlar da bitki ve bitki kökleri ayrıca meyvelerden oluşan doğal renklendiriciler ile yapılmaktaydı. Fakat günümüzde bunlar geçerliliğini kaybetmiş ve artık kimyasallar ile boyanma işlemi yapılmaktadır.

Günümüzde eski sanat anlayışını sürdürmek amacıyla doğal olarak renklendirilen halılar için projeler üretilmekte ve faaliyete geçirilmektedir. Birçok ilde bununla ilgili atılımlar yapılmış ve eski bir sanat geleneği olan Türk halı dokumacılığı devam ettirilmeye çalışılmaktadır.

El Dokuma Halı Yıkama

Sipariş için 0850 304 22 00 numaralı telefondan arayabilirsiniz.